İş Hayatı

Başarısızlıkları Başarıyla Aştı

Başarısızlıkları Başarıyla Aştı

Kategori: İş Hayatı

Heralde Steve Jobs’un Stanford Üniversitesi mezuniyet töreninde yaptığı “Aç Kal Budala Kal” konuşmasını izlemeyeniniz kalmamıştır. Jobs hayatında nasıl defalarca baştan başladığı ve her zaman kendine olan inancıyla yeniden başarılı olduğunu anlatmıştı. Bugün Mashable‘da gördüğüm video benzer hisler uyandırdı.

Bir Adam Çok Şey Değiştirir

Bir Adam Çok Şey Değiştirir

Kategori: İş Hayatı

İnsan kaynaklarının önemini ne zaman kavradım? Bazen tek bir kişinin, bazen birkaç kişinin çabası ve vizyonuyla bir şirketin ya da bir ülkenin kaderini nasıl etkilediğini fark ettiğim zaman...

Altı yedi iyi oyuncunuz ve iyi bir teknik adamınız varsa, basketbol ülkenizde ilgi çeken bir spor olmasa da, bu oyunda dünya ikincisi olabilirsiniz. Tıpkı Türk milli takımının geçen sene yaptığı gibi. Şirketinizin yeni kampanya için anlaştığı reklamcınızın kalitesinden eminseniz, yarışta rakiplerinizi geri bırakacak önemli bir silahınız var demektir.

İşte yaşanmış bir business öyküsü... 1930’lu yıllar... Philip Morris firması yeni bir kadın sigarası üretmiştir ve 

Boş Beklemekten Sıkıldı Yılın İşçisi Oldu

Boş Beklemekten Sıkıldı Yılın İşçisi Oldu

Kategori: İş Hayatı

İÇDAŞ Çelik’in Çelikhane Bölümünde Refrakter işçisi olarak çalışan Mustafa Yüksel, döküm devirme sırasında beklemekten sıkılıp, bu süreyi kısaltmayı kafasına koydu.

Ark ocağında yaptığı değişiklikle hem döküm devirme süresini kısalttı hem de tuğla değiştirme süresini üçte iki oranında uzattı. Böylece şirketinin yıllık 18 milyon 530 bin avro kazanmasını sağladı. Bir başka ifadeyle yıllık 40 milyon 150 bin TL’lik bu tasarrufla Milli Prodüktivite Merkezi’nin (MPM) yılın ‘en verimli işçisi’ ödülüne 

Çıraklıktan Başladı Sektöründe Lider Oldu

Çıraklıktan Başladı Sektöründe Lider Oldu

Kategori: İş Hayatı

11 yaşında Sivas’ta çırak olarak kaynakçılığa ve tornacılığa başladı. İki sene sonra İstanbul’a geldi. Geri döndüğünde 15 yaşındaydı. İlk dükkanını da o zaman açtı. Sadece iki kişilerdi ve yanında çalışan işçisi ondan bir yaş büyüktü. Askere kadar Sivas’ta kaldı. Sonra tekrar İstanbul. Önce çalıştığı yere ortak oldu, sonra da satın aldı. Aradan yıllar geçti. Şimdi, içerisinde 120 kişinin çalıştığı ve 25 ülkeye ihracat yapan bir raf fabrikası var. Aynı büyüklükte bir fabrika da Manisa’da açılmak üzere. Bu kadarla da kalmadı. Kazakistan’da 

Hayal Ederek Başarıya Ulaştı

Hayal Ederek Başarıya Ulaştı

Kategori: İş Hayatı

Uni markasıyla ihracat yaptığı 52 ülkeden 8’inde pazar lideri olan Ataman İlaç’ın kurucusu Ataman Özbay başarısının sırrını hayal etmeye borçlu. Çalışmaya 7 yaşında başlayan Özbay bugün 67 yaşında. Ve hala sabahları 4’te uyanıp yapacaklarını kafasında canlandırıyor.

Ataman İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Özbay yaptığı işleri heyecanla anlatıyor. İlkokula giderken matbaada çalışmaya başlamış. İlk girişimciliğini de o yıllarda göstermiş. Artık kağıtlardan defter yapıp esnafa satmış. İşler öyle gitmiş ki ustasından daha fazla kazanmaya başlamış. O yılları şöyle anlatıyor...

İlkokul Mezunuydu Doktora Yapacak

İlkokul Mezunuydu Doktora Yapacak

Kategori: İş Hayatı

Kayseri’de küçük yaşta evlendirildiği için ilkokuldan sonra okuyamayan 3 çocuk annesi Ferziye Küçük, doktora yapmaya hazırlanıyor.

Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Ferziye Küçük(52), doktoraya başvurmak için çalışıyor. Daha önce bir dershanede halkla ilişkiler sorumlusu olarak çalışan ve halen Mimarlık Fakültesi Kütüphanesinde işçi-öğrenci statüsüyle çalışmakta olan Küçük, şimdi doktora için gerekli olan yabancı dil seviyesine ulaşmak amacıyla evinde sınavlara çalışıyor.

Küçük, küçük yaşta evlendiği için ilkokuldan sonra okuyamadığını, ancak okuma azmini hiçbir zaman