ETKİLEYİCİ BİR CV İÇİN

Birçok kişi istenen yeterlilikte olduğu halde etkileyici bir CV hazırlayamadığı için elindeki şansı çöpe atıyor. Şimdi kendinize bir iyilik yapın ve kıymetli vaktinizi daha kıymetli olsun diye CV hazrılamak için harcayın. 

  • Bunun için ilk yapacağınız şey erkekler için takım elbiseli,bayanlar için de sade ama şık bir kıyafetle fotoğraf çektirmek olmalıdır. Fotoğraf mülakata çağrılmanız durumunda görüşmeciyi şaşırtmayacak fotojeniklikte olmalıdır. Unutmayın fotoğraf bir CV de ilk göze çarpan kısımdır. Bunun için fotoğrafa çok fazla önem verin. 
  • CV yi olabildiğince sade tutmaya çalışın. Kullandığınız yazı fontu CV yi okuyacak kişinin gözünü tırmalayacak bir font olmasın. Klasik fontları tercih edin. Yazı boyutu ne okunmayacak kadar küçük ne de abartılı büyük olsun. Daha fazla yazayım diye küçük yazmayın,CV de fazla bilgi usandırır;CV boş kaldı diye de büyük yazmayın çünkü okuyucu bunu hemen anlar. 
  • CV de üzerinde en çok durmanız gereken kısım iş deneyimleriniz kısmıdır. Bu kısmı gerekenden fazla özenle hazırlayın. İşe giriş çıkış tarihleri,çalışılan pozisyon vb. büyük önem taşır. Çünkü işverenler yapabileceklerinizden çok yaptıklarınıza bakarlar. İş deneyiminiz yoksa handikaplı durumdasınız. Ama bu handikaptan kurtulabilirsiniz. 

Eğer hazırladığınız CV, özellikle bir başvuru için hazırlandıysa ,başvuru yapılacak şirketi iyice araştırmanız yararınıza olacaktır. Şirket profilini iyi bilirseniz özgeçmişinizde ne üzerinde daha fazla yoğunlaşmanız gerektiğini daha iyi bilirsiniz. 

Bunu bir örnekle daha iyi anlayabilirsiniz. Diyelim ki siz iş deneyimi olmayan bir adaysınız ve bilişim sektöründe çalışmak istiyorsunuz. Bir A şirketinin yazılım uzmanı pozisyonunda açık var , siz bu pozisyonunda çalışmak üzere başvuruda bulunacaksınız. Eğer bu A şirketinin yazılım departmanının hangi yazılım dillerini kullandıklarını,çalışma prensiplerini,iş bölümlerini,iş yürütme tekniklerini önceden bilirseniz CV nize "detaylı bir araştırma yaptım ve şirketinizin yazılım uzmanı bölümünde çalışmak istiyorum. iş deneyimim yok ama sizinde yoğunlukla kullandığınız B programlama dilinin üniversitede eğitimini aldım. çalışma prensipleriniz benim kişisel prensiplerimle birebir örtüşüyor. iş yürütmede kullandığınız C tekniğini araştırdım ve büyük ölçüde özümsemiş durumdayım " gibi bir önyazı eklemeniz sizi birden avantajlı konuma getirecektir. İşveren bu araştırmalarınız sayesinde işi ne kadar önemsediğinizi anlayacaktır. 


Etkileyici bir özgeçmiş hazırlamak epey zamanınızı alabilir. Bunun için çok fazla özverili olmanız gerekebilir. Bazen çileli bir iş gibi gelebilir. Ama unutmayın beklenen gün gelecekse çekilen çile kutsaldır.