Kurs, Sertifika, Ödül ve Taktir Bilgileri

Kurs, Sertifika, Ödül ve Taktir Bilgilerinin Paylaşılması Neden Önemlidir? Nasıl Paylaşılmalıdır?

 

Mezuniyetiniz, kariyeriniz açısından her ne kadar temel teşkil etse de; sizden beklenen eğitiminizi sadece okul ile sınırlandırmamış olmanızdır. Başka bir ifadeyle, kariyeriniz için bireysel anlamda kendinizi sürekli geliştirmeniz ve geliştirdiğiniz alanlarda uzmanlaşmanız gerekmektedir.

Eğitiminiz ve/veya ilgi alanlarınız doğrultusunda kendinizi geliştirmek için yapacağınız t um girişimler (kişisel gelişim programları, teknik eğitimler, seminerler, çeşitli uzmanlık eğitimleri, yarışmaları vb.) çalışma hayatında aranılan kişi olmanızı sağlayacaktır. Elbette ki bu faaliyetlerde gösterecek olduğunuz başarılar, aldığınız ödül ve belgeler ise kendinizi tanıtmanın en etkili yolu olacaktır.

 

Peki nelere dikkat etmelisiniz?

  • Her şeyden önce kişilik envanteriniz doğrultusunda en doğru eğitimleri/programları tercih etmeniz gerekmektedir.
  • Planlama aşamasından başlamak üzere yapacağınız yanlış tercihlerin sizin için hem maddi anlamda yıpratıcı hem de kıymetli zamanınızın israfına sebep olabileceğini unutmamalısınız.
  • Sahip olduğunuz belgeleri sınıflandırarak ve kronolojik olarak göstermeniz, etkili ve düzenli bir CV için daha doğru olacaktır.
  • Belgelerinizin, düzenleyen kurum/kuruluş bilgisi ile düzenlenme amacını (Katılım belgesi, Onur belgesi, Takdir belgesi vb.) mutlaka belirtmelisiniz.