Önyazı

Ön Yazı, Niyet Mektubu veya Ön Mektup, Özgeçmiş formunun başında sizin amaçlarınızı, beklentilerinizi paylaştığınız, niteliklerinizi vurguladığınız metindir. Giriş, gelişme ve sonuç olarak yazılacak metinde mektup şeklinde yazabilir ve hitabetinizi kendiniz belirlersiniz.

Ön yazı ilk izlenim için dolayısıyla kariyer hayatı için oldukça etkili bir metindir. İşveren'in ihtiyaçlarına, beklenti ve amaçlarınıza, vurgulanması gereken özelliklerinize dikkat çekmek ve nedenleriyle beraber nazik bir uslüp kullanmak gerekir. Giriş bölümünde ilanı nerede gördüğünüz, nasıl bilgilendirildiğiniz yazılır. Gelişme bölümünde ise neden bu işi istediğinizi özelliklerinize dikkat ederek belirtilir. Sonuç bölümünde ise şirket hakkında bildiğiniz bilgileri pratik bir uslüp kullanarak amaçlarınızı listeleyebilirsiniz.

Ön yazı yazarken nelere dikkat etmek gerekir?

  • Ön yazı başvurulan ilana ve pozisyona özel yazılmalıdır. Pozisyona uygun tecrübe ve yeteneklerinizi içermelidir.
  • Motivasyonu yüksek ve istekli bir dille yazılması avantaj sağlar.
  • CV Formunuzdaki bilgilerle çelişmemeli ve aynı bilgilerin tekrarı değil tamamlayıcısı niteliğinde olmalıdır.
  • Eğer ön yazı e-posta ile gönderecekseniz mutlaka hitap ederek başlamak gerekir. İşe alım yetkilisinin ismi biliniyorsa;  "Sayın ... " ile cümleye başlayın. İsmini bilmiyorsanız "Sayın Yetkili" şeklinde yazmanız yeterli olacak.
  • Fazla uzun bir yazı sıkıcı olabileceğinden 3 paragraftan uzun bir ön yazı tercih edilmemelidir.