Sınav Bilgileri

Sınav bilgilerinin girilmesi neden önemlidir?

Modern çağda eğitim-öğretim sistemi ile iş hayatı tamamen birbiriyle iç içe geçmiştir. Bu ilişki içerisinde kariyer hedefiniz doğrultusunda attığınız adımlar ise hayatınızı şekillendirmektedir. Özünde, almış olduğunuz eğitim ve edindiğiniz tecrübelerin sizi nitelikli hale getirmesi beklenmektedir.

İşte tam bu noktada Liyakat kavramı ortaya çıkmaktadır. Her şeyden önce sizden beklenen liyakat sahibi olmanızdır.

Liyakat, modern dönemde merkezi sınavlar ve uzmanlık belgeleri ile ölçülmektedir.

Bu bölüm içerisinde belirtecek olduğunu sınav bilgileri, uzmanlık seviyenizi ifade edeceğinden doğrudan ve eksiksiz yazılmalıdır.

 

Peki Sınav bilgileri nasıl gösterilmelidir?

  • Öncelikle hangi sınav bilgilerinin gösterilmesi gerektiğine karar verilmesi gerekmektedir. Başvuru yapılan pozisyon doğrultusunda değerlendirilebilecek bilgiler tercih edilmelidir.
  • Yabancı dil sınavları bilgileri, dil seviyenizin anlaşılabilirliği, tutarlılığı ve geçerlilikleri göz önünde bulundurulduğunda, herkes tarafından belirtilmesi gereken bilgilerin başında yer almaktadır.
  • ALES (Akademik Lisans Üstü Eğitim Sınavı), KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı), TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı) gibi merkezi sınav puanlarının; oluşturulan CV doğrultusunda değerlendirilerek yazılması tavsiye edilmektedir.
  • Meslek sınavları, Ustalık/Kalfalık belgeleri ve sınavları ile diğer sınav bilgileri ise bu bölümde belirtilmeli; Eğitim ve kurslar bölümünde ise ayrıntılı açıklaması yapılmalıdır.