Teknoloji Kullanım Becerileri

Teknoloji Kullanım Becerileri Bilgisi Neden Önemlidir? Nasıl Paylaşılmalıdır?

 

Günümüzde sektör ve meslek açısından farketmeksizin aranılan temel nitelik Teknolojik Yetkinliktir. Yetkinliğiniz mesleğiniz veya sektörünüz açısından farklı şekillerde değerlendirilecekse de muhakkak niteliklerinizi belirtmelisiniz.

Kimi zaman hobi olarak geliştirdiğiniz bir uğraşınızın sizi diğer adaylardan bir adım öne taşıyabileceğini unutmayın.

Geçmişte kalıplaşan “Bilgisayar biliyorum.” İfadesinin 21. Yüz yıl açısından bir ehemmiyeti kalmamıştır. Teknolojik yetkinlik günümüzde; sosyal medyadan, kodlamaya, tornadan, siber güvenliğe, paket program kabiliyetlerinden, iletişime kadar geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır.

Peki Teknolojik yetkinliğinizi nasıl gösterirken nelere dikkat edilmelidir?

  • Öncelikle belirteceğiniz niteliklerin, sizi ve alışkanlıklarınızı tanıtacağını unutmamalısınız. Bu doğrultuda pozisyona göre hareket etmeniz tavsiye edilmektedir.
  • Belgelenmiş niteliklerinizi öncelikli olarak belirtmeniz karşınızdaki uzman ve başvurunuz açısından daha kayda değer olacaktır.
  • Belirtmiş olduğunuz alanda daha önce yaptığınız çalışmaların, düzeyiniz açısından referans olarak kabul edilebileceğini unutmayınız.
  • Belirteceğiniz niteliğin iş hayatında ölçüleceğini ve teste tabi tutulacağını göz önünde bulundurarak uzmanlık süreniz ile birlikte göstermeniz gerektiğini unutmayınız.