CV YAZMAK VE CV ÖNE ÇIKARMAK

CV yazmak ve olan bir Cv’yi öne çıkarmak birbirinden çok farklı 2 noktadır..

İster okulu veya üniversiteyi yakın zamanda bitirmiş olun, ister yeni bir iş aramaya yeni başlamış olun, bir mülakata davet edilmek istiyorsanız özgeçmişinizi benzersiz kılmak çok önemlidir. Neyse ki, bunu yapmanın birkaç basit yolu var.

CV'nin ne olduğunu ve nasıl CV yazılacağını önceki makallerimizde sizinle paylaşmıştık , şimdi sizin için daha yararlı 6 ipucunu derledik.

     1)Kişisel beyanınıza en önemli noktalardan biridir!

Kişisel beyanınız, bir işverenin özgeçmişinizi açarken gördüğü ilk şeydir, yani okumaya devam etmelerini istiyorsanız doğru şekilde yapmanın kesinlikle çok önemli olduğu anlamına gelir.

İlk olarak, kim olduğunuzu, neler sunabileceğinizi ve kariyer hedeflerinizi örtmeye odaklanın - işverenin aradığı belirli becerileri belirlemenize yardımcı olması için iş tanımına geri dönün.

İkincisi, onu benzersiz kılın. Herkes bir dizi belirsiz sıfat kullanarak şirkete neler getirebilecekleri hakkında konuşabilir - ancak siz öne çıkmak istersiniz. 

Anahtar? İddialarınızı desteklemek için örnekler kullanın, ancak aşırıya kaçmayın. Sizi pozisyon için mükemmel kılan belirli becerileri ve deneyimleri özetleyin, ancak mümkün olduğunca kısa ve öz tutun.

Yaklaşık 150 kelimeyi (veya dört veya beş satır) hedeflediğinizde doğru yolda olacaksınız. 

2)Lokasyonunuzu belirleyin!

İş aramak rekabetçidir.

Bu, gönderdiğiniz her başvuru için benzer becerilere sahip çok sayıda başka adaya karşı çıkabileceğiniz anlamına gelir.

Neyse ki, USP'niz sizi ayırabilir. İster kendi blogunuz olsun , ister ders dışı etkinliklere veya gönüllü çalışmalara katılın , ya da alanınızdaki diğer kişilerle  kurmak için sosyal medyayı kullanın , hepsi kalabalığın arasından sıyrılmanıza yardımcı olacaktır.

Tabii ki, bunlar işle alakalı olmalı ve rolü etkili bir şekilde yerine getirme yeteneğinizi vurgulamalıdır.

Örneğin, kendi uzmanlık alanlarına adanmış bir blogu olan adaylar, diğer etkileyici başarıların yanı sıra (örneğin, çalışmanızın bir etkinlikte yayınlanıp sergilenmesinin yanı sıra) kendi konu alanlarındaki ticari farkındalıklarına ve kapsamlı bilgilerine dikkat çekmelidir.

Ayrıca portföylere, bloglara veya yalnızca becerilerinizi göstermekle kalmayıp aynı zamanda sizi benzersiz kılan başka herhangi bir şeye bağlantılar da eklemelisiniz.

 

3) Anahtar kelimelerden en iyi şekilde yararlanın

Tamam, bu yüzden her cümleye bir tane eklemeniz gerektiğini söylemiyoruz - ancak CV'nizi yazarken bunları aklınızda bulundurmanız gerektiğini söylüyoruz.

Bunun nedeni, birçok işverenin, adayları aramak için anahtar kelimeler kullanması, genellikle onları işe aldıkları iş unvanına ve bununla ilgili gereklilikler ve görevlere dayandırmasıdır. İşe alan kişi bir ATS kullanıyorsa, anahtar sözcüklerin kullanılması daha da önemlidir.

Bu nedenle, tüm kutuları işaretlediğinizden emin olmak için, işverenin arıyor olabileceği belirli kelimeler ve ifadeler için her zaman iş tanımını ve şirket web sitesini kontrol edin.

Bu, eşanlamlılardan en iyi şekilde yararlanmaktan, bir dizi farklı iş unvanını (örn. Perakende Asistanı, Satış Danışmanı, vb.), Terminolojinizle sektöre özgü olmaya ve sahip olabileceğiniz nitelikleri genişletmeye kadar değişebilir. 

4) Proaktif açıklamalar kullanın

Bir şeyde iyi olduğunu söylemek kolay, ama onu destekliyor musun? Bu biraz daha yanıltıcı olabilir.

Bahsettiğiniz her beceriye somut örnekler sunduğunuzdan emin olmak için her zaman STAR modelini kullanın . "Durum", "Görev", "Eylem" ve "Sonuç" u belirledikten sonra, bunu, sonucu nasıl elde ettiğiniz ve eylemlerinizin başlangıçtaki durumu ve görevi nasıl ele aldığı dahil olmak üzere kısa bir anahtar nokta olarak formüle edin.

Bu, özgeçmişinizin iş ayrıntıları bölümünde temel noktaları açık ve net bir şekilde iletmenize yardımcı olacaktır.

Aynı zamanda, sonuçları ve başarıları kapsamak için geçmiş sorumluluklarınızın ötesine geçebileceğiniz anlamına da gelecektir - bununla yüzleşelim, neler yapabileceğinizi daha etkili bir şekilde gösterelim.

Örneğin, 'sosyal medyada çalıştığınızı' söylemek işverene pek bir şey anlatmaz. Ancak 'yeni bir stratejinin uygulanmasıyla sosyal medya katılımını% 20 artırdı' demek, yeteneklerinizi ölçmenin çok daha iyi bir yoludur.

 5)  CV'nizi işe uygun hale getirin

Özgeçmişiniz 'herkese uyan tek boyut' bir belge değil.

Bu, bir işvereni etkilemek söz konusu olduğunda her seferinde aynısını göndermenin size herhangi bir iyilik yapmayacağı anlamına gelir.

Bunun yerine, CV'nizi başvurduğunuz role uygun olarak değiştirmelisiniz - iş tanımını, şirket bilgilerini ve endüstri araştırmasında bulduğunuz diğer ayrıntıları bir rehber olarak kullanın.

Unutmayın: CV, becerilerinizi ve deneyimlerinizi vurgulayarak kendinizi etkili bir şekilde satmakla ilgilidir. Listeledikleriniz alakalı değilse, işveren nasıl eşleştiğinizi göremeyecektir.

Elbette, biraz daha fazla zaman alabilir, ancak uygunluğunuzu tam olarak temsil etmeyen yüzlerce özgeçmiş göndermek yerine özenle hazırlanmış beş özgeçmiş göndermek daha iyidir.

6) Temelleri unutma

Kabul edelim, temel bilgileri doğru anlamazsanız CV'niz öne çıkmayacaktır.

Bu nedenle, yukarıdaki noktalara ek olarak, açık, öz ve özlü (iki sayfadan fazla olmayan) bir CV yazmak çok önemlidir. Ayrıca,yazım hatalarının sizi engellemediğinden emin olmak için, CV'nizi göndermeden önce her zaman iyice okuyun.

Son olarak, kişisel bilgileriniz, kişisel beyanınız, iş deneyiminiz, başarılarınız, eğitiminiz ve hobileriniz mantıksal bir sırayla listelenmiş şekilde kolay gezinilebildiğinden emin olun .